• Zveřejnil 
  • Kategorie 2012 / 1
  • Zobrazeno 4188 krát

KOMATSU: nová hydraulická rýpadla řady -10

V návaznosti na představení nového rýpadla PC240LC-10 evropským zákazníkům koncem loňského roku přichází Komatsu s další novinkou - tentokrát v hmotnostní kategorii rýpadel 30 tun.

Stroj PC290LC-10 stejně jako i další modely nové řady vycházejí ze společných zásad, využitých při konstruování: nižší spotřeba paliva, větší pohodlí pro posádku, lepší účinnost a snazší údržba, to vše s cílem větší produktivity a nižších provozních nákladů. Pojďme se s novým strojem seznámit.

Rýpadlo PC290LC-10 s maximální hmotností 30.900 kg je poháněno vznětovým motorem Komatsu SAA6D107E-2 s výkonem 159 kW, který splňuje emisní předpisy EU Stupeň IIIB. Motor konstrukčně vychází z osvědčeného motoru splňujícího emisní předpisy EU Stupeň IIIA a využívá výsledků vedoucí pozice Komatsu ve vývoji nových technologií pro dosažení o pět procent většího výkonu při o deset procent nižší spotřebě paliva a současném plnění přísných emisních předpisů. Současně je stroj vybaven nejnovější verzí systému přenosu informací KomtraxTM, který dále přispívá k efektivnějšímu využívání strojů.

Hlavní rysy nového rýpadla PC290LC-10

1 Komatsu SAA6D107E-2, splňující emisní předpisy EU Stupeň IIIB, využívá elektronický systém, řídící dodávku paliva v závislosti na zatížení motoru, množství vzduchu a dalších parametrech tak, aby motor podával optimální výkon při nízkých emisích a snadné diagnostice. V konstrukci motoru jsou využity některé z výsledků vývoje společnosti Komatsu, jako je turbodmychadlo s hydraulicky měnitelným průtočným množstvím vzduchu podle zatížení motoru, které spolu s ventilem recirkulace výfukových plynů přispívají ke sníženým emisím. Filtr pevných částic, další výsledek vývoje, zachycuje až 90 % pevných částic a jeho regenerace je automatická bez nutnosti snížení výkonu motoru (a tím i stroje).

2Vysoce účinný hydraulický systém, jehož všechny důležité komponenty jsou konstruovány a vyráběny firmou Komatsu. Hydraulický systém typu Load Sensing s uzavřeným středem spolu s funkcí vzájemné komunikace mezi vznětovým motorem a hydraulickými čerpadly umožňuje okamžité přizpůsobení otáček motoru potřebě hydraulického výkonu a přispívá tak ke snížení spotřeby paliva. K dalšímu snížení spotřeby vedla i opatření ke snížení ztrát v hydraulickém sytému (změny průřezů vedení).

3Větší pohodlí posádky díky novému, vzduchem odpruženému stanovišti, zahrnujícímu jednak komfortní vyhřívanou sedačku a také konzoly a ovladači. Nová kabina, chránící posádku při převrácení stroje (podle ISO 12117:2008), zaručuje posádce tiché a příjemné prostředí a tak umožňuje posádce práci s maximálním výkonem během celé pracovní doby. Viskózní tlumiče, na kterých je kabina uložena, snižují hladinu vibrací, přenášených na posádku a dále tak omezují únavu posádky během směny. Ke standardnímu vybavení kabiny patří mimo jiné přípojka pro MP3, odkládací prostory, dvě zásuvky 12 V. Velký, barevný displej monitorovacího systému s možností volby z 25 jazyků umožňuje posádce snadnou volbu ze šesti pracovních režimů a z deseti předvoleb hydraulických parametrů pro práci s hydraulickým příslušenstvím jako například drapáky, drtící čelisti, hydraulická kladiva a podobně. Nový displej poskytuje posádce i doporučení na případnou změnu způsobu práce, informace o historii spotřeby paliva, záznamy o zatížení a využití stroje a současně slouží i jako monitor zadní kamery pro vyšší bezpečnost práce.

4Snadná údržba díky dobře přístupným místům, kde se běžná údržba provádí. Místa běžné údržby jsou snadno přístupná ze země. Chladič chladicí kapaliny motoru s chladičem hydraulického oleje jsou instalovány vedle sebe pro snadné čištění. Pevná a vysoká zábradlí a protiskluzový povrch na všech pochozích plochách zajišťují bezpečný pohyb po stroji. Stroj je vybaven elektronickým monitorovacím a kontrolním systémem, který usnadňuje diagnostiku servisním technikům. Současně systém monitoruje všechny důležité údaje, usnadňuje vyhledávání případných závad a upozorňuje posádku na blížící se interval údržby.

Dalšími představiteli řady – 10 jsou rýpadla PC360LC-10 o hmotnosti 36 tun a PC490LC-10 o hmotnosti 49 tun. S novým rýpadlem PC290LC-10 se mohou zákazníci seznámit při předváděcích akcích pořádaných distributorem společnosti Komatsu v České republice - společností KUHN-Bohemia a.s. v dubnu a květnu tohoto roku.

Text: Ing. Jiří Petr
Foto: Archiv firmy

KUHN BOHEMIA a.s.
Jeremiášova 947
155 00 Praha 5
Tel: + 420 251 613 264, +420 296 376 372
Fax:: + 420 251 610 210
Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.
http://www.kuhnbohemia.cz

 

Back to top