Redakce

Redakce

JCB představila novou řadu pásových rýpadel série X

Redakce časopisu Lomy a Těžba se na pozvání společnost TERRAMET, spol. s r.o. společně s dalšími novináři účastnila představení nové řady pásových rýpadel série X. Předvedení proběhlo v březnu v centrále společnosti JCB v Anglii a v lomu nedaleko Manchesteru, který společnost vlastní a používá pro testování a předvádění nových strojů.

Přivítání

Zástupci společnosti JCB nás přivítali laserovou show a slavnostně představili pásové rýpadlo 220X, zástupce nové generace rypadel série X. Dalšími novinkami byly vysokozdvižná elektrická plošina S2646E a první elektrické mini rýpadlo 19C-1E-Teci, které má nulové emise a je naprosto tiché, vhodné zvlášť pro práci ve městě, v tunelech a podzemí. S novou řadou X nás podrobně seznámil Tim Burnhope – ředitel oddělení vývoje.

Pásové rýpadlo série X

Nové pásové rýpadlo JCB 220X je vyvrcholením 48letých odborných zkušeností týmu JCB s rýpadly, které nabízejí výkon a produktivitu bez kompromisů. Rýpadlo o váze 22 tun je vybaveno řadou efektivních, výkonných, komfortních a bezpečnostních systémů a inovací.

Zvýšená účinnost

Rýpadlo je osazeno motorem EcoMAX Stage IV / T4F, který produkuje vysoký kroutící moment při 1500 až 1600 otáčkách za minutu. Osvědčená hydraulická čerpadla Kawasaki a ventily Kayaba zůstaly, ale použily se větší průměry ventilů a nejnovější generace rozvaděčů pro snížení hydraulických ztrát. Díky zvětšení průměru hydraulických hadic vzrostl průtok bez zvýšení výkonu hydraulických čerpadel. To znamená menší opotřebení a zároveň zvýšení životnosti hadic.
Ke zvýšení účinnosti stroje přispívají také nové a vylepšené funkce: technologie automatického vypínání motoru, automatického snížení otáček motoru, tlačítka start- stop motoru, funkce Power Boost navyšující výkon o 10%, a plovoucí výložník nastavitelný ve více módech. Výsledkem je pak až 15ti procentní vyšší účinnost ve spotřebě paliva proti předcházející generaci strojů.

Inovace kabiny

Kabina u nových strojů řady X má zcela novou konstrukci, je širší o 100 mm a delší než u předchozích strojů. Obsahuje rám ROPS uvnitř konstrukce a má ploché zasklení po celém obvodu. Může se pochlubit neuvěřitelně nízkou úrovní hluku 67 dB uvnitř kabiny operátora, oproti 73 dB u předchozí generace.

Bezpečnostní sedačky a ovládání

Nová sedadla vyvinutá u dodavatele Grammer poskytují maximální komfort s možností vytápění a větrání. Joysticky jsou namontovány přímo na rám sedadla a pohybují se tak spolu se strojníkem. Ovládání spínačů je svedeno na pravou stranu sedadla do jednoho ovládacího prvku s otočným ovladačem. Výhodou kombinace obrazovky a otočného ovladače je urychlení běžných operací. Kvůli zvýšení pohodlí konstruktéři upravili také pedály a nožní opěrky. Čtyři provozní pracovní režimy umožňují obsluze těchto rýpadel přizpůsobit výkon každé aplikaci. Funkce Auto, Economy, Precision a Lifting poskytují velmi různá optimalizovaná nastavení.

Robustnost a účelnost

První dvacetitunové modely nové generace X mají robustní a účelný vzhled, který bude charakteristický pro celou novou řadu rýpadel. Jsou navržená a konstruovaná s důrazem na efektivitu, dlouhodobou životnost a spolehlivost.

Nástavba rýpadla je 2,7 metru široká, oproti dřívějším modelům je o 200 mm širší. Vzniklé dostatečné místo umožnilo konstruktérům namontovat výložník do středové osy stroje. To snižuje namáhání ložisek a zajišťuje zvýšenou přesnost obsluhy. Další výhodou „vycentrovaného" ramene je možnost nasazení větší lžíce a snadnější používání hydraulického kladiva. Pro zvýšení využití stroje může být rýpadlo v továrně osazeno také 3D GPS naváděním a tiltrotátorem.

Bezpečnost a odolný design

Zábradlí na pravé straně stroje sloužící pro bezpečnost mechaniků je zpracováno do nástavby tak, aby během provozu nemohlo dojít k jeho poškození. Madla na držení jsou navíc přimontována tak, aby šla v případě potřeby vyměnit. Novinkou jsou dvířka od servisních přístupů, vyrobené ze dvou ocelových plášťů. Větší odolnost přináší také svařovaný rám stroje a pevnější dvouvrstvé boční dveře.

Všechny nádrže jsou namontovány uvnitř karosérie, snadno přístupná je schránka na nářadí a také výstup do nádrže s integrovaným čerpadlem.

Slovo Tima Burnhope, ředitele inovací a rozvoje firmy JCB

„JCB se snažilo maximálně vyjít vstříc zákazníkům, což se povedlo. Chtěli jsme maximalizovat životnost a spolehlivost našich strojů, takže jsme se snažili vylepšit každý detail. Usnadnili jsme práci jak strojníkům, tak servisním technikům, čímž jsme snížili odstávky a zvýšili ziskovost. Věříme, že 220X je začátkem nové generace JCB rýpadel, které si získají spokojené zákazníky po celém světě".

Poděkování

Dvoudenní prezentace společnosti JCB byla velice precizně a poutavě připravená. Demo předvedení nové série X pásových rýpadel 220X, které proběhlo v lomu společnosti JCB nedaleko Manchesteru, bylo vskutku akční. Strojníci předváděli tzv. „tanec strojů" a my jsme měli možnost tak vidět novinku poprvé v akci. Díky modelu 220X se společnost posunula do zcela nové úrovně vývoje produktů a montáže strojů.

Za pozvání velmi děkuje redakce Lomy a Těžba a z Anglie Jan Štěpánek

 

PONORNÁ ČERPADLA S TRADICÍ A SPOLEHLIVOSTÍ

Firma HOMA Pumpenfabrik, , je v oblasti zásobování vodou a čerpání odpadních vod úspěšně činná již více než 50 let. Z původní řemeslné dílny se firma rozrostla na podnik s celosvětovou působností, která má dnes zastoupení ve více než 40 zemích. V Česku firmu zastupuje společnost HENNLICH, která je dlouhodobým partnerem mnoha odvětví průmyslu.

NOSRETI Specialtransport nezahálí

„Specialista nejtěžší váhové kategorie" společnost NOSRETI nezahálí a pro své obchodní partnery během podzimu a zimy připravila celou řadu novinek a vylepšení svých služeb. Plně se soustředíme na zvýšené požadavky našich zákazníků a s tím souvisí i dostupnost našich služeb.

Velkým pomocníkem nám pak při řešení těchto stěžejních úkolů je otevření nového logistického areálu společnosti NOSRETI v Jirnech u Prahy. Završili jsme tím dlouholetou snahu nalézt vhodnou lokalitu pro vlastní zázemí v okolí Prahy. Společnost NOSRETI se tak stala blízkou součástí Prologis Parku v Jirnech a našimi sousedy jsou společnosti jako DHL Supply Chain, Globus, Mall.cz, Euronics, Neovia nebo Toyota Tsucho. Logistické centrum se nachází na samotné hranici Prahy v těsné blízkosti sjezdu z dálnice D11 ve směru od Hradce Králové (v křižovatce silnic II/611 a II/101). Toto umístění nabízí ideální polohu z pohledu logistiky zajištění a realizace přeprav nadměrných nákladů s bezproblémovou dostupností přístavů Mělník a Lovosice a dálničních tahů D1, D5, D8 a D11. K zákazníkům v regionu Čechy tak máme nyní z Ostravy daleko blíže, šetříme jejich finanční náklady na přistavení vozidel a jsme schopni mnohem rychleji reagovat na jejich přepravní požadavky. Také sestavování naší modulární techniky Goldhofer a Faymonville dle přepravních požadavků vycházejících ze zadání zákazníků je nyní mnohem operativnější. Naši zákazníci zde mohou dočasně své výrobky i uskladnit. Areál je v neustálém vývoji a růstu a průběžně mění svoji podobu.

Mezi další důležité novinky patří dvoumetrové vkládací hlubinné lože firmy Faymonville, které pomáhá řešit současný palčivý problém našich zákazníků v podobě špatné splavnosti řek. Naše speciální nízkoložná hlubina VARIOMAX 3+5 náprav z produkce společnosti Faymonville, kterou jsme svým zákazníkům představili během roku 2016 na demonstračním veletrhu EXPO Mokrá, se loni dočkala dovybavení v podobě speciálního dvoumetrového prodlužovacího pole. Zákazníkům tak při ložné výšce pouhých 300 mm, a nosnosti až 90 t, můžeme nabídnout hlubinné lože v délkách od 6,8 m (základní délka hlubiny) až po extrém 13,3 m(vložením dvou prodlužovacích nosníků 4,5 a 2 m). Výhodou tohoto návěsu je i možnost hlubinu zcela vyřadit a provozovat s vloženým stolem jako 8 nápravový rovinný návěs. 

02

Problém s nesplavností našich řek, kdy je nutné náklady přepravovat výhradně silničně, řeší rovněž naše další novinka, kterou je 3 osá hlubina Faymonville. Vlastní flotilu lehkých 2 a 3 osých hlubin, určených díky ložné výšce 300 mm k přepravě lehčích, ale vysokých výrobků, jsme rozšířili o novou 3 osou hlubinu Faymonville. Zákazníkům jsme tak schopni nabídnout v jednom okamžiku 4 vlastní hlubiny této kategorie, jejichž nespornou výhodou jsou nízké provozní náklady, výborná variabilita, možnost odpojení labutího krku a najetí techniky a doplňkové prodloužení hlubinné části pomocí 3 m prodlužovacích nosníků. V extrému jsme schopni naložit do hlubiny náklad i o délce 16,6 m. Samozřejmostí naší nabídky jsou i hlubiny vyšších hmotnostních kategorií 60, 90 ale i 200 t při zachování ložné výšky 300 mm. Tato technika nám dává možnost nabídnout realizaci přeprav výrobků i v době nepříznivého stavu říční cesty na Labi, kdy je nutné při přepravách po silnici eliminovat celkovou výšku. 

01

Novinkou roku 2018 je potom nízkoložná, teleskopická souprava s ložnou výškou 990 mm a možností ložit náklad o vlastní délce až 20,5 m a hmotnosti 27,5 t. Jedná se již o třetí totožnou soupravu, která jistě najde uplatnění i u našich zákazníků.

Naši zákazníci nás mimo již zavedených kontaktů (centrála Ostrava, pobočka Praha, Bratislava) najdou nově i v Jirnech nebo na stále hojněji navštěvovaném profilu na Facebooku. Pokud i Vy potřebujete řešit nějaký přepravní problém, potřebujete poradit nebo nacenit konkrétní přepravu, nebo se jen chcete s našimi službami seznámit, neváhejte nás oslovit prostřednictvím údajů uvedených na našich webových stránkách www.nosreti-doprava.cz nebo na Facebooku.

Na setkání při řešení Vašich přepravních potřeb se za kolektiv NOSRETI a.s. těší
Ing. Aleš Havlásek - ředitel

SSE Explo Česká republika s.r.o. - Provozovna Libotín na Moravě

Vážení čtenáři, jak jsme Vás již informovali v předchozím vydání, hlavními předměty podnikání firmy SSE Explo Česká republika s.r.o. (SSE ČR) jsou výroba a prodej výbušnin, realizace trhacích prací při HČ, ČPHZ a ve stavebnictví. Produkce výbušnin je zaměřena na výrobu trhavin na místě spotřeby prostřednictvím mísících a nabíjecích vozů.

Sandvik nyní leadrem pelotonu

Více než 50 let posbíraných zkušeností s vrtáním hornin umožnilo inženýrům Sandviku stanout v čele vývoje a pomáhat tak při řešení nejobtížnějších vrtacích aplikací. Tyto zkušenosti jsou plně využity i při koncepci a konstrukci nové řady povrchových vrtacích souprav Ranger DXi. Zvýšení produktivity a snížení nákladů je hlavní charakteristikou Rangerů DX800i a DX900i

Nová generace čerpadel Warman® WGR® vhodných pro těžbu písku a kameniva

Přední výrobce a dodavatel abrazivzdorných zařízení Weir Minerals dokázal úpravou technologie a modernizací stávající konstrukce čerpadel Warman nabídnout svým zákazníkům výrazné úspory. Po nedávném představení 2. generace čerpadla Warman® WGR® vysvětluje hlavní produktový manažer Harvinder Bhabra, jak společnost využívá své odborné znalosti z terénu, výzkum, vývoj a výrobní zkušenosti k tomu, aby svým zákazníkům nabídla individuální řešení, která sníží celkové provozní náklady.

VVV MOST - komplexní služby v oblasti pasové dopravy

Společnost VVV MOST spol. s r.o. nabízí již 28 let zákazníkům komplexní řešení pro provozovatele pásové dopravy, zahrnující design, výrobu, montáž, servis a dodávky náhradních dílů pro zařízení na přepravu sypkých hmot.

Výměna třídiče v kamenolomu Těšovice

V prosinci minulého roku vyhrála firma TECHKON s.r.o. výběrové řízení na výměnu třídiče VD2 200x600/2D po III. stupni drcení v kamenolomu Těšovice, který vlastní společnost KAMENOLOMY ČR s.r.o. Realizaci provedla úspěšně s firmou Blatenské strojírny Blatná s.r.o.

Back to top